מושבות הטמפלרים

בית לחם הגלילית ואלוני אבא - מושבות הטמפלרים
1/09/2016 עודכן בתאריך

בתי אבן בעלי גגות אדומים וצריח כנסייה המתנשא במרכז הכפר, מספרים את סיפורם של הטמפלרים אשר הותירו בלב שמורת האלונים רחבי הצמרת שני כפרים קסומים. ראשיתו של הסיפור בגרמניה הרחוקה, שם התעוררה במאה ה- 19 תנועה דתית נוצרית המכונה "אגודת הטמפלרים".

מנהיגיה הציבו לעצמם מטרה - ליישב בארץ הקודש את חברי הכת ולהקים מרכז רוחני שרותו כינו "טמפל". ראשוני הכת הגיעו ארצה ב- 1868 והקימו את המושבה הגרמנית הראשונה בחיפה, לאחר ניסיון נפל להתיישה ליד קיבוץ שריד ומגדל העמק של היום. בהמשך הקימו מושבות נוספות ביפו, שרונה וירושלים וכן שלוש מושבות חקלאיות בבני עטרות, בית לחם הגלילית וולדהיים (אלוני אבא).

 

המתיישבים הגרמנים הצטיינו בחריצות רבה והסתגלו במהירות לתנאי הארץ הקשים. הם פיתחו ענפים שהיו מוזנחים או לא היו קיימים כלל במאה ה- 19 בארץ. למשל: תחבורה בכרכרות ותעשייה מודרני. עיקר תרומתם הינה ב]יתוח החקלאות שהיתה באותה עת פרימיטיבית ביותר. הם הכניסו שיטות עיבוד חדישות ופיתחו את משק הרפת והחלב.

במלחמת העולם השניה חששו הבריטים כי המתיישבים הגרמנים יהיו כאן גיס חמישי ולכן גרשו את הקיצוניים שבהם לאוסטרליה. לאחר השואה עזבו אחרוני הגרמנים את הארץ וצאצאיהם קיבלו פיצוי מלא על רכושם במסגרת הסכמי השילומים בין גרמניה לישראל.

 

עבור לתוכן העמוד