פריחות בעמק

התפרצות צבעים מדהימה
1/09/2016 עודכן בתאריך
עוד לפני שהפציע האביב מאפשרת התפרצות הצבעים המדהימה ברחבי עמק יזרעאל ליהנות מטיולי טבע מדהימים ופריחת כלניות, רקפות, תורמוסים ועיריות המזמינות תצפיות יפיפיות ופיקניקים בשדות וביערות הפורחים.
עמותת התיירות בעמקים מזמינה את הציבור הרחב לצאת לטיול וליהנות מהנופים המדהימים בעמק יזרעאל, מהאטרקציות והאתרים הקטנים והמשפחתיים, ומהקולינריה המקומית המיוחדת. הפריחה רק החלה ותמשך עד אפריל.

כמה מהאתרים הפחות מוכרים במרחבי עמק יזרעאל השופעים בימים אלו במרבדי צבעים.

גבעות גן-לאומי שימרון
פריחות של כלניות, רקפות והמון עיריות סביב הישוב תמרת. זהו אזור מצוין לטיולים רגליים ולפיקניקים בשמורה צומחת חורשת עצי שיטה מלבינה, בקרחות היער שבין העצים, יש מרבדי פריחה של כלניות לבנות ואדומות. אפשר גם לעלות לתל שומרון ולמגדל התצפית של קק"ל, לתצפית על עמק יזרעאל. לבקר בבית הקברות של מושב נהלל שלמרגלות התל, בו קבורים רבים וטובים מדור המייסדים של נהלל, ובני הדור השני, ממייסדי המדינה: משה דיין, מוסה פלד ורבים אחרים, כמו כן האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון.
הגעה: הגישה לשמורה היא מכביש הגישה ליישוב תמרת, כ-100 מטר צפונית למסעף מכביש מספר 75. ניתן לחנות בצד הכביש, (במקום בו עבר בעבר קטע כביש ישן), ומשם להיכנס רגלית לתחומי השמורה.
 

שמורת אלוני אבא
זהו מסלול מעגלי המתאים לכל המשפחה, כשעה של הליכה מתונה. המסלול עובר דרך יער טבעי, עד לקרחת יער יפיפייה שבו נפרסים מרבדי רקפות, כלניות, ונוריות במלוא הדרן לצד פרות רועות באחו פורח והתמונה פסטורלית ממש כמו ציור. במסלול תצפית לעמק יזרעאל, הכרמל והרי נצרת. במורד השביל ישנה שלולית מלאכותית המשמשת אתר רבייה ובית גידול לדו חיים כמו סלמנדרה, טריטון וחפרית הנכחדים עם השנים מארצנו.
הגעה: בין בית לחם הגלילית ליישוב אלוני אבא, כביש 7513. מגיעים לצומת אלונים, פונים לכיוון היישוב בית לחם הגלילית, נוסעים לאורך הכביש עד שפוגשים בשילוט אל עבר השמורה.

חורשת האורנים והרקפות בקיבוץ שריד
בימים כתיקונם אנשי קיבוץ שריד עסוקים בקטיף ופעילות חקלאית, אבל בימים מיוחדים, כמו עכשיו, הקיבוץ כולו נוהר אל חורשת האורנים שמעבר לכביש, כדי לשטוף את העיניים במראה המלבב: רבבות רקפות, עטורות עלים בשרניים, מרימות ראש ומציפות את מורדות החורשה, ומזל שיש דרך עפר בין שני חלקיה בה אתם מוזמנים להלך.
לשמחתנו, החברה להגנת הטבע כבר ביקרה במקום וסימנה בשלטים קטנים שהפרח מוגן. הגעה: חורשת אורנים לצד כביש 73, מול הכניסה לקיבוץ שריד בעמק יזרעאל.
 

שמורת בלפוריה
דרך הנוף מגבעת המורה אל שמורת בלפוריה עוברת בנופיו הציוריים והמוריקים של עמק יזרעאל, המבטיחים טיול קליל ומהנה ברגל ו/או באופניים. זהו מסלול טיול שהוכשר על ידי קרן קימת לישראל, כחלק מתכנון רחב היקף, שמטרתו הכשרת ציר למטיילים שתחילתו בים התיכון, עובר בגדות נחל הקישון אל שדות עמק יזרעאל, אגם כפר ברוך, שמורת בלפוריה וסיומו בגבעת המורה. אורך המסלול כ-3 ק"מ והמסלול מיועד להולכי רגל או רוכבי אופניים בלבד. הדרך עוברת משכונת עפולה הצעירה בגבעת המורה (נחל המורה) פוגשת בנחל טבת ומתחברת לנחל עדשים עד לכביש עפולה מעבר לכביש שמורת בלפוריה ובה בריכת ג'מוסים. בבריכה חיים דגים, חלזונות, סרטנים וחיפושיות מים ובסביבת הבריכה חיים עופות מים ועדר ג'מוסים.
הגעה: בכביש עפולה-צומת גולני (כביש 65) ונגיע אל צומת גבעת המורה. לבאים מצפון נפנה ברמזור השני ימינה אל גבעת המורה. מאחורי הבתים האחרונים של השכונה, "בחצר האחורית", מתחילה הדרך הנופית שהיא נתיב להליכה ברגל ושביל רכיבה על אופניים.

הר הגלבוע
מקור המשיכה העיקרי של מטיילים לשמורת הטבע גלבוע הוא גל הפריחה של אירוס הגלבוע. כדי למנוע נזקים בשמורה ובמיוחד לפריחה המרהיבה, הכשירה רשות הטבע והגנים, לנוחיות המבקרים שבילים (המסומנים במפה) העוברים בין ריכוזי הפריחה של אירוס הגלבוע. שביל הר ברקן ושביל האירוסים מציעים מסלול מעגלי של בין 1 ל-1.5 ק"מ. המתאים לכולם.
הר הגלבוע מתנשא מעל עמקי בית-שאן וחרוד, ריכוזי הפריחה העיקריים של אירוס הגלבוע מרוכזים בשטח קטן בפסגת שמורת הטבע הר ברקן הנמצא בצפון-מזרח רכס הגלבוע.
אירוס הגלבוע מהיפים והגדולים שבפרחים הנמנים על הסוג אירוס. בעבר היה אירוס הגלבוע נפוץ יותר אולם אנשים אספו ממנו קני-שורש לגינות נוי וחממות וכך היה אירוס הגלבוע לפרח נדיר. כיום זהו פרח מוגן ואל לנו לקטפו אלא ליהנות מיופיו בסביבתו הטבעית. הגעה: לשמורת הטבע הר ברקן ניתן להגיע משלושה כיוונים: מצפון - דרך צומת בית-אלפא. ממערב דרך צומת נורית. מדרום - דרך צומת רוויה.

נחל השופט
מכיוון יוקנעם אל רמות מנשה. מגבעת משעול, לאורך הדרך פריחה מרהיבה של כלניות, רקפות, עיריות, עיריוני צהוב ועוד. במורד גבעת מישעול בשטח הפתוח פוגשים גם בפריחה צהובה של חרדל, כתמה, סביון, חרצית עטורה וחיננית.
עוד עמק השלום, מצטרפים כתמים בכחול של תורמוסים, באפיק נחל השופט בכיוון חזרה לחניון חרובים, מצד אחד של הנחל מים זורמים ושטחי פלחה מעובדים ומצד שני חורשות ויערות קק"ל שגם הם מלאים פרחי כלניות, רקפות, נוריות ופרגים. הגעה: ברכב פרטי או באוטובוס לחניון חרובים בנחל השופט ליד יקנעם המושבה.

ברמת מנשה ליד קיבוץ גלעד
פריחת רקפות לצד כלניות, בחורשה שמעלה ההר נגלה שדה ורוד של אלפי רקפות המשתרע על גודל של מגרש כדורגל. כאשר עולים בשביל המסודר לתוככי החורשה פשוט נהנים ממחזה משגע של רקפות ורדרדות.
אנשי הקק"ל ראו כי טוב וכי כמות האנשים המגיעה למקום אדירה ועל כן הרחיבו את האתר. כבר בכניסה לשמורה גבעת הרקפות הוקמו מתקנים לנוחות המגיעים הכוללים ספסלים, שילוט והסבר על הרקפות.
הגעה אל קיבוץ גלעד: נוסעים בכביש 672 מצומת אליקים לכיוון קיבוץ גלעד. השילוט ברור לאורך כל הדרך.

גבעת המורה- תורמוסים וכלניות
שדות פריחת כלניות ותורמוסים בשיפוליו הדרומיים של גבעת המורה מדרום לישוב נעורה. התורמוסים פורחים החל מאמצע פברואר עד אמצע מרץ. בשדות הכחולים שבמלא פריחתם ניתן אף לראותם מהכביש יש גישה נוחה ואף מקומות נוחים לפיקניק בחורש. הכניסה לחורש לכל כלי רכב אפשרית מתחנת הדלק דרומית לישוב נעורה. מהתחנה יש דרך עפר הפונה צפונה ואחר כך מערבה לתוך השדות. שם יש שבילי עפר נוחים לכלי רכב המגיעים לשדות התורמוסים והכלניות, אפשר גם להשאיר את הרכב וללכת קצת ברגל.
הגעה: כביש 716, היוצא מכביש 65 (2 ק"מ מזרחית לדברת) ופונה דרומה אל תמרה, נעורה ועין חרוד. או אם מגיעים מכביש 71 פונים שמאלה בצומת יששכר וחולפים על עין חרוד איחוד וגם על הכניסה לישובים רמת צבי ומולדת, ממשיכים עד תחנת הדלק .
 

 

במהלך השהות בעמק יזרעאל ניתן ליהנות מטיולים מודרכים אל הפריחות שמציעים אתרי העמק

עבור לתוכן העמוד