מאגר כפר ברוך ונחל קישון

ממאגר כפר ברוך לאורך נחל הקישון
1/09/2016 עודכן בתאריך
עד לפני מספר שנים היה הקישון נחל מוזנח, שמימיו פילסו דרכם בקושי. שמו הרע הלם היטב את הריח שעלה ממנו, והמטיילים התרחקו ממנו. אורכו של הקישון 58 ק"מ, והוא נזכר בשירת דבורה: בני ישראל משכו את צבא סיסרא אל הנחל, שאפיקו התרחב בגלל השטפונות.
בעמק יזרעאל זורמים מימיו בנוף פסטורלי: ערוצו מתפתל בין שדות, על גדותיו גדלים הרדופים. גדות הנחל שבין מאגר כפר ברוך ועד צומת העמקים הפכו לפארקים יפים. 

מאגר כפר ברוך
זהו מאגר גדול, שיכול להכיל 2.5 מיליון קוב. המאגר אמור לתפוס את מי שטפונות החורף ולנצל אותם להשקייה והחדרת מים. במפה נראה סימון כחול גדול של המאגר, אך גודלו משתנה בהתאם לעונות השנה. על גדותיו תחנת שאיבה גדולה של מקורות, וכיום יש במקום המון צמחייה ומעט מים.
איך מגיעים? מצומת תל עדשים (כביש 73) נוסעים מערבה, עד צומת כפר ברוך, משם ממשיכים בכביש קטן (7255) לכפר ברוך ומשם נוסעים בדרך עפר עד למאגר.
על הגדה הצפונית של מאגר כפר ברוך יש דרך כורכר, שמתפתלת בין עצי אקליפטוס ולצד שדות מעובדים. הדרך מסתיימת במעבר לדרך עפר רגילה שלעיתים, בגלל השקייה, הופכת בוצית. אם הדרך בוצית ובאתם ברכב פרטי כדאי לחזור לאחור או לחפש מעבר בגשרים האיריים לצדו השני של הקישון. למטיילים באופנים מומלץ להגיע לחורשת הבונקרים הסמוכה לקיבוץ שריד או להמשיך בדרך הלבנה עד למושב היוגב.

פארק הקישון
מערבה משם, ליד קריית חרושת, הכינו לכם אנשי קק"ל פארק נפלא. תעלה מוליכה מים מנחל הקישון אל גן מרהיב. ערוץ נחל הקישון נמצא 50 מטר מכאן. במקום מדשאות רחבות, עצי אקליפטוס ענקיים שעוטפים בצל את פינת הפיקניקים, פינות משחק עבור הילדים, מבנה של תחנת רכבת העמק העתיקה, וגם קטר רכבת למשחק עבור הילדים.

איך מגיעים? ממחלף התשבי נוסעים על כביש 772 צפונה. פונים שמאלה לכביש קטן שמוליך לקריית חרושת, לפי השילוט עד לפארק הקישון.
ומה עוד? כדאי לטפס בכביש הקטן העולה לחלקה העליון של קריית חרושת, משם נשקפת תצפית נפלאה על הכרמל, יקנעם, עמק יזרעאל ופארק הקישון, המונח ממש על כף ידכם.

 

עבור לתוכן העמוד