מקדמים קיום משותף בחינוך

סיום חגיגי לתכנית חלא"ס בהובלת מוזאון עין דור
29/04/2017 עודכן בתאריך

פרויקט חלא"ס לנוער ערבי ויהודי חגג את סיומו בהפנינג חוצות ענק שכלל: הופעה של הרכב 'סיסטם עאלי', הזמרת מרים טוקאן, הפנינג בובות ענק, תערוכת צילומים, סרטונים בהפקת הילדים, ריקוד חוצות ואפילו ברכה מנשיא המדינה

 

משך שנתיים השתתפו 150 בני נוער יהודים וערבים שנבחרו להוות קבוצת מנהיגות מובילה, בתכנית חלא"ס חיים ללא אלימות וסכסוכים פרי פיתוחו של המוזיאון הארכיאולוגי עין-דור וביוזמה משותפת עם ה- USAID.

 

אירוע הסיום הצבעוני, שהתקיים במרחב 'פרנדלי בעפולה', הציג את השינוי האדיר שחל בתלמידים ובבתי ספרם בעקבות המפגשים האישיים עם שכניהם לעיר, לישוב, למושב, לקיבוץ או לכפר. האירוע חיבר ברצף אומנותי מקורי את תכני הפעילויות שעברו, לצד שיקוף הפעילות החשובה לציבור והפצת המסר "כולם מחייכים באותה השפה" שבחרו התלמידים למען שיפור היחסים בין המגזרים השונים בישראל.

 

ברחבת האירוע, התכנסו מאות צופים שנהנו מבובות ענק שהוכנו על ידי התלמידים, התכבדו במטבעות שוקולד שעוטרו באימוג'י אותם עצבו הילדים בכדי להעביר מסרים בלתי מילוליים של קבלת האחר ושלום, הוצגה תערוכת צילומי הילדים לצד תוכן בעברית ובערבית המתאר כל ילד ותחומי העניין שלו, אשר הבליטו את הדמיון הרב בן הילדים היהודים והערבים בפרויקט.

 

את האירוע פתחו בברכות ראש העיר עפולה יצחק מירון אשר שיבח את הצלחת הפרויקט, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר אשר ליווה את הפרויקט כולו בכל צעד, כרמלה ארנון מנהלת מוזיאון עין דור ומובילת הפרויקט וכן העיתונאי והפובליציסט עודה בשארת אשר הדגיש בברכתו את חשיבות החינוך לעבר חיים מלאים של דו קיום.

 

במהלך הטקס הרשמי ביצעו הילדים שיר מיוחד אשר נכתב לכבוד הפרוייקט, הקריאו מכתב מרגש שכתב נשיא המדינה לתלמידים, רקדו בקטעי היפ-הופ שהקפיצו את הקהל כולו, נהנו משיר סיום מרגש בעברית, אנגלית וערבית של הזמרת מרים טוקאן וכן מהופעה מקפיצה ומרגשת של הרכב 'סיסטם עאלי' המפורסם המבצע את שיריו בשפות עברית, אנגלית רוסית וערבית.

 

"בחרנו לקיים את אירוע הסיום במרחב הציבורי המשותף לכל מי שגר באזור – בני דתות, לאומים וזהויות שונות" אמרה ארנון "המפתח בעיננו לקידומו ועתידו של האזור הוא ההון האנושי שלו, צעירים בני דור העתיד." עוד הוסיפה: "עבור אותם צעירים שבחרו ונבחרו להשתתף בתכנית, ניתנה הזדמנות להכיר אחד את השנייה, לחוות עבודת צוות, להתנסות בשיתופי פעולה, ליצור ביחד, לבנות גשרים וקשרים וללמוד לסמוך אחד על השני לסמן מטרות ולהגיע אליהם."

 

התלמידים, נפגשו מידי שבועיים, משך שנתיים לתכני העשרה, מנהיגות והובלה חברתית הכוללות הכשרות מקצועיות בנושאי: פתרון סכסוכים, הדרכה, עמידה מול קהל והעברת מסרים. בנוסף, התארחו המנהיגים הצעירים בבתי הספר השונים באזור ולמדו על תרבותם, מנהגם ואמונותיו של האחר במטרה להאיר את הדומה ולהבין את השונה, והעבירו את התכנים אליהם נחשפו לכלל התלמידים בבתי הספר מהם הגיעו. בכך הגיע מעגל ההשפעה של התכנית לאלפי תלמידים בגליל.

 

רנא אחמד תלמידת התכנית סיפרה: "כל השנה אנחנו עובדים על פרויקטים שונים וכולם הוצגו לראשונה באירוע הסיום. בשבילנו המשתתפים, זה לא רק סיום אלא התחלה של דרך חדשה שבה אנחנו מביאים את המסר של אי האלימות לנקודות נוספות בישראל".

 

'חלא"ס' – חיים ללא אלימות וסכסוכים, פרי פיתוחו של המוזיאון הארכיאולוגי עין-דור וביוזמה משותפת עם ה- USAID, הינה תכנית חינוכית א-פורמאלית המייצרת קבוצת מנהיגות נבחרת של 150 נערים ונערות בגיל חטה"ב, משישה בתי ספר יהודים וערבים באזור הגליל, הפועלים ליצירת מנהיגות חברתית צעירה תוך טיפול בנושאים כגון גזענות דעות קדומות ומניעת אלימות.

 

מפגשי המוזיאון נערכו משך שנתיים ובשתי שפות, עברית וערבית, וכוללו פעילויות והכשרות מקדמות מנהיגות המספקים כלים מעשיים בהנהגה והדרכה, תוך התנסות במגוון פעילויות בתחומי האומנות, התקשורת והמוסיקה.

עבור לתוכן העמוד