זוכרים את חללי העמק

3/05/2017 עודכן בתאריך

טקס יום הזכרון במועצה האזורית עמק יזרעאל התקיים במעמד ראש המועצה – אייל בצר, אלופה במיל. אורנה ברביבאי, יו"ר הוועד המנהל של מכללת עמק יזרעאל, המשפחות השכולות ותושבי העמק. נוקי בן שושן, מנכ"לית עמותת ותיקי עמק יזרעאל, נשאה דברים בשם המשפחות השכולות וסיפרה על אחיה, יחיאל פלצר, ז"ל, שנהרג במלחמת יום הכיפורים. במוצאי שבת, נערך הערב המסורתי "שרים לזכרם" בו צעירים ומבוגרים סיפרו על חללי העמק ושרו שירי זכרון.

 

טקס הזכרון השנתי לחללי צה"ל ופעולות האיבה בעמק התקיים כמדי שנה באולם התרבות האזורי ביפעת. הטקס נערך במעמד ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל - אייל בצר, אלופה במיל. אורנה ברביבאי, יו"ר הוועד המנהל של מכללת עמק יזרעאל, המשפחות השכולות ותושבי המועצה. במהלך הטקס, נשאה דברים, נציגת המשפחות השכולות, נוקי בן שושן, מנכ"לית עמותת ותיקי העמק וחברת קיבוץ גבת, שסיפרה על אחיה, יחיאל פלצר ז"ל, שנהרג במלחמת יום הכיפורים. נציגי הנוער – עילם סורוקה מגזית ועדן אלפסי מאחוזת ברק, נשאו דברים.

 

בחלק המוסיקלי של הערב ניגנו ושרו תלמידי בית האמנויות, וכן הופיעו בשירה ונגינה ההרכב המוסיקלי של ליאורה בלוך, עם הזמרים והנגנים סוף סלע, אהוד גולדיק, נעמי שדמי ועפרי גרוס.

 

כמדי שנה, הוקראו שמות נופלי העמק ופינת זכרון נפתחה במבואת האולם.

 

ראש המועצה האזורית, אייל בצר אמר: "בני המשפחות השכולות, לחלל שנפער בנפשכם ובמשפחותיכם, אין מרפא. לעתים, יש נחמה בילדים המשחקים סביבכם, בנכדים הנוספים למשפחה ובשמחות – אך אלה גם מדגישים את ההעדר, את החסר... ראינו השבוע את זעקת המשפחות השכולות בוועדה בכנסת. הן דברו על דאגתן שמא עוד משפחות יתווספו למעגל האבלות שלהן. האתגר החשוב ביותר שעומד בפני החברה הישראלית הוא למנוע מלחמות ואובדן, שאתן – המשפחות – נושאות בכאבו".

 

האלופה במיל, אורנה ברביבאי, יו"ר הוועד המנהל של מכללת עמק יזרעאל, נשאה דברים ואמרה: "כל אחד מאיתנו, חווה סוג של שכול. השכול הוא סיפור חיינו. המציאות הבטחונית שסביבנו גורמת לכך שאין לנו אופציה אחרת. זה סיפור חיינו. אנחנו מבינים שזה הציווי ואין נחמה. הזכרון הוא ערך וציווי".

 

נציגת המשפחות השכולות, נוקי בן שושן, חברת גבת ומנכ"לית עמותת ותיקי עמק יזרעאל, נשאה דברים בשם המשפחות השכולות וסיפרה על אחיה, יחיאל פלצר, שנהרג במלחמת יום הכיפורים. נוקי הדגישה את כאבם של האחים שלא תמיד מקבל ביטוי ומקום מספק:" אני מבקשת לשמש כאן נציגה ופה לכל האחים והאחיות השכולים. לכל אלה שנפרדו , בלא הכנה, מאחיהם הבוגרים או הצעירים מהם, אלה שהם נשאו אותם על כפיים או כתפיים, או שידי אחיהם הסיעו אותם, כשהם שרועים בעגלות הפעוטים. יש בינינו כאלה הנושאים את השכול שלהם כאחים עוד ממלחמת העצמאות ואולי אף מוקדם יותר, ואחים ואחיות רבים נוספים, שנשארו לשאת את שכול המשפחה לאחר מות ההורים, שחלקם אף לא זכו להגיע למדינת ישראל. חשובה לנו ההכרה של החברה, לא רק הרישום במסמכי משרד הביטחון. זה חשוב לנו, וזו השלמה נדרשת לתרבות השכול של החברה הישראלית".

 

במוצאי שבת, נערך ערב הזכרון השנתי "שרים לזכרם, הפקה משותפת של דליה שלומי ומחלקת התרבות במועצה. במהלך הערב סיפרו אנשי העמק על יקירהם: יוסי בלנדר מגבת סיפר על אביו אהרון, לימור שמי מתמרת סיפרה על בעלה יובל שמי, חדווה פישר סיפרה על בנה גלעד, נישאו דברים לזכרו של אורי פייבל ממושב היוגה ושרון מגן משמשית, סיפרה על אביה ג'רי ברגמן. שרו וניגנו: ליאורה בלוך, סוף סלע, אהוד גולדיק וזמרים מהעמק שהפליאו בשירה.

עבור לתוכן העמוד