האזרחים החדשים של העמק המערבי

9/05/2017 עודכן בתאריך

בסוף השבוע האחרון התאסף קהל רב, תלמידי כיתות י' של בית הספר העמק המערבי, הוריהם ואורחים, לטקס מרגש של קבלת תעודות הזהות. הטקס הוא אירוע סיום של פעילות אשר התקיימה לאורך כל השנה, תחת הנושא "להיות אזרח".

 

במהלך השנה, יצאו התלמידים ליום עיון בבית המשפט בנצרת, עברו שעורי מחנך ושמעו הרצאה על הרשות המקומית. בסופו של תהליך הלמידה הממושך השתתפו 160 תלמידי מחזור י', בסמינר "להיות אזרח", שהתקיים ביום חמישי - יום קבלת תעודות הזהות בציפורי.

 

היום החל בשיעור אזרחות בנושא "הפרדת רשויות" והוא הועבר על ידי המורות לאזרחות בבית הספר. לאחר מכן המשיכו התלמידים ולמדו על חובותיו וזכויותיו של האזרח, ושמעו את הרצאתו של שגיא יניב על אחריות חברתית, בסוף ההרצאה התקיים דיון פתוח בשאלה: איזה מדינה נרצה ומהו תפקידנו כאזרחים. בתום החלק העיוני של היום נסעו התלמידים לגן הלאומי בציפורי, שם בפעילות חווייתית-כיתתית, קיבלו הדרכה בתחנות שונות תוך שימת דגש על הישן לעומת העכשווי.

 

בינתיים התיאטרון הרומי הלך והתמלא בהורים ומשפחות נרגשים לקראת שיאו של היום- טקס חלוקת תעודות הזהות. נוף עמק יזרעאל והאמפי הנפלא השרו אוירה קסומה על הטקס בו ברכו: אילנית ערן מנהלת בית הספר, ח"כ איתן ברושי, הורים ותלמידים.

 

את החיבור המיוחד של הטקס למיקום שבו התקיים, היטיבה לתאר אילנית ערן, מנהלת בית הספר: "תעודת הזהות שאתם מקבלים היום היא מסמך מדיני ובירוקרטי, המעיד שאתם אזרחי מדינת ישראל. ערכה יעלה, אם באמצעות הטקס שלנו בציפורי, שהייתה בעבר בירת הגליל, בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה, תדונו בזהות שתייחסו לעצמכם כבוגרים, בתעודה שתהיה אתֶם. הזהות של אדם נבחנת בעקרונות שלו ובמעשיו, בהתייחסותו לעצמו ולזולת, באופן שבו הוא תופס את עצמו והחברה רואה אותו. "

 

בטקס מרגש הפכו 160 מתלמידי העמק המערבי, לאזרחים חדשים בחיק משפחת העמק ומדינת ישראל. חבר הכנסת איתן ברושי הדגיש בפני התלמידים את גודל המעמד בראשית דבריו: "התעודה שתקבלו הערב היא לא סתם מסמך רשמי, אלא סמל חשוב ומשמעותי של זהות והזדהות. קבלת התעודה היא נקודת ציון חשובה בתהליך ההתבגרות שלכם, אבל יותר מזה, היא אבן דרך ביחסים שלכם מול המדינה ומול אזרחיה."

עבור לתוכן העמוד