הסתיים מחזור שישי של הקייטנה הכי מיוחדת בעמק

30/08/2017 עודכן בתאריך

הסתיים מחזור 6 של קייטנת "כייף מיוחד לי בעמק" – לילדים בעלי צרכים מיוחדים. הקייטנה היא חלק ממערך הקייטנות המועצתי והשנה לקחו בה חלק 25 חניכים - מספר שיא בתפוסת הקייטנה עד כה. ילדים עם מגוון גדול של לקויות - נכויות פיזיות, תקשורתיות ומוגבלות שכלית, אותם ליוו בהתנדבות, כמדי שנה, כ- 40 מתנדבים צעירים בני נוער  ו- 10 בוגרים בקשת רחבה של גילאים, לחלקם זו השנה הרביעית להתנדבות ,לחלקם זו השנה הראשונה.  בטקס הסיום החגיגי שנערך בבריכת תמרת, נפרדו חלק מהמתנדבים הצעירים, העומדים לפני גיוס, בדמעות ובהתרגשות רבה – לאחר ליווי משותף של מספר שנים, נוצרו בין המלווים לנערים קשרים חמים ועזים. קהילות העמק ארחו את ילדי הקייטנה ביישובים והעניקו חיבוק חם לילדים ולמלווים.

 

דקלה רוטמן יוחאי, רכזת הקייטנה, כתבה על חוויותיה בשבוע האחרון:

חמש דקות של התבוננות מסביב- כייף מיוחד לי בעמק

זו שנה חמישית שאני מלווה את קייטנת כייף מיוחד לי בעמק. יש לי את הזכות להכיר את כל הילדים וכל המתנדבים השותפים בה. בימים אילו אני שקועה בהם ומסתכלת עליהם מספר שעות מדי יום. אתאר לכם מה שאני רואה:

נערה מדגדגת בצד ילד עם אוטיזים כי למדה לפני שנתיים שזה מרגיע אותו. למדה בזכות הרבה ניסיונות ונחישות עצומה להישאר איתו ולעזור לו ליהנות. ללא מילים מצידו וללא כל ניסיון מצידה, השניים למדו לתקשר ביניהם בדרך הנראית קסם. כמה מטרים ממנה יושבת נערה ומאכילה ילד בכפית ומתנדב מבוגר יותר מצחיק את שניהם בסיפורים.

המבט זז ימינה ואני רואה מתנדבים מהיישוב בו אנחנו מתארחים מרימים ילד מכסא גלגלים ומורידים אותו למים והילד מחייך וצוחק לקראת הנער המתנדב איתו, המחכה לו בידיים פרושות. ממול נערה הולכת אחרי ילד אחר בסיבובים ולא מפסיקה לחייך אליו באהבה. והם מחייכים חזרה ונוצרת תקשורת הדדית שקשה לתאר במילים כי זו תקשורת שהיא מעבר לכל מה שאנחנו מכירים.

מאחור רכז קייטנה מדבר עם נערה והם חושבים יחד על הילד היושב מולם, מעמיקים בשיח כדי להכיר אותו לעומק, להבין מה יעשה לו טוב. מתנדב מהיישוב המארח ממהר לחתוך עבור כולנו אבטיח ומחלק אותו בחיוך. נערה ממול קולטת את האבטיח בסביבה ולוקחת את הילד שלה למקום אחר שלא יתגרה, כי אסור לו סוכר. ילדה אחת שרה שירים למתנדבת שלה והשני צוחק בצחוק גדול, ללא מעצורים וכל מי שסביבו צוחק יחד איתו.

כולנו, כל מי שנמצא בקייטנה לומד לתקשר בדרכים שלא הכיר שלא ידע שקיימות בעצמו. ילדים, מתנדבים צעירים, מתנדבים מבוגרים, קהילה מארחת כולם יחד מייצרים משהו ייחודי בכל רגע נתון. וכל רגע כזה מלא באהבה, אכפתיות, הדדיות, הבנות, כנות וחכמה. הילדים מקבלים מהמתנדבים, המתנדבים מהילדים, המבוגרים מהנערים והנערים מהמבוגרים- הדדיות של חיוביות בדרך העצומה ביותר שחוויתי אי פעם.

שום דבר לא מובן מאליו במה שכתבתי עכשיו ואילו רק חמש דקות מתוך חמישה ימים מלאים בכל שנה: לא מובן מאיליו שההורים של הילדים שולחים אותם וסומכים עלינו, לא מובן מאיליו שנערים בוחרים להתנדב בשיא החופש הגדול.

לא מובנת מאיליה רמת התפקוד של כל ילד- הטובה ביותר במסגרת המגבלה שלו-דרושה עבודה מאומצת והשקעה של כל הסביבה שלו- הורים , אחים ומערכות חינוך וטיפול. בדיוק כך לגבי הנערים המתנדבים- ניכרת גם עליהם ההשקעה של ההורים ושל מערכות החינוך בהם. רואים שכל הילדים והנערים גדלים במקום הטוב ביותר הקיים בעולמנו המורכב.

אני מסתכלת מסביבי ומאושרת מההחלטה לגדל את הבנות שלי בעמק - זוהי תעודת הצטיינות לקהילה, לאנשים למערכות כולן.

 

מקרא

ישוב מארח- ישוב הבוחר לארח את הקייטנה ליום אחד ויחד עם התושבים בו מכינים ארוחת בוקר למשתתפי הקייטנה ופעילויות בתוך הישוב. רכזי הקהילה מובילים את האירוח עם התושבים.

ילדי הקייטנה- ילדים מגיל 7-20 עם נכויות שונות( cp,pdd נכות פיזית,נכות התפתחותית) בכל רמות התפקוד.תושבי עמק יזרעאל

מתנדבים קבועים- נערים מגיל 13 ועד 25 הצמודים לילד מהקייטנה במהלך כל חמשת הימים (חלק גדול מהם ממשיכים משנה לשנה ועוזבים רק בגיוס)

מתנדבים מבוגרים- מתדבים המגיעים ליום או יותר ועוזרים לנוער במה שצריך.

רכזים- רונן בנדריהם, ברקאי מסטרס ואני (דקלה יוחאי –רוטמן)

תפעול לוגיסטי- גילי שוורצמן וורד שנפיק

הקמה, הובלה וליווי צמוד - עדילי פרי –אגף קהילה ורווחה.

עבור לתוכן העמוד