חונכים את הארכיון

המשופץ בעמק יזרעאל
11/12/2017 עודכן בתאריך

במעמד ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל – אייל בצר, הנהלת המועצה, עובדים ומנהלת הארכיון – אסתר רויניק, חנכו השבוע במועצה את הארכיון המחודש ששופץ בחודשים האחרונים.

 

אסתר רויניק, מנהלת הארכיון, ברכה בהתרגשות רבה ואמרה: "יש אימרה ארכיונאית שאני אוהבת שבעצם מגדירה בקיצור את נושא הארכיונאות והיא אומרת כך: "הארכיון הוא הדבר המיותר ביותר עד שצריכים אותו" זאת תהיה גם תשובה לכל השכנים המרבים לשאול אותי מה צריך את הניירות הישנים האלה? אנחנו, הארכיונאים עוסקים בניירות ישנים שסיימו את תפקידם, החומרים הפגיעים הללו שלא רק שיני הזמן פוגעים בהם אלא הרבה גורמים אחרים הורסים אותם די בקלות. אז מה אנחנו עושים ב"מחסן" הזה? אוספים, משמרים, רושמים ומאחסנים ובעצם מטפלים בניירות אחרי מותם כי מי שכתב אותם כבר איננו והענין בו טיפל עבר זמנו. אבל, אם מתמזל מזלו של הנייר האנונימי, מישהו – תלמיד, חוקר, במאי, סופר או סקרן מחפש אחריו באדיקות רבה ועם מציאתו – הוא המאושר באדם. ואז, הנייר קם לתחיה ומהווה הוכחה או בסיס להוויה היסטורית שתבוא לידי ביטוי בכתיבת ספר או כתיבת תזה לאוניברסיטה או אף כתיבת עבודת דוקטורט או הצגה או סרט. וכל העובדות שכבר מתו קמות לתחיה ביצירה חדשה ורלוונטית שאף יכולה להיות מרגשת מאד. אז מי שעוד שאל את עצמו – מה את עושה בחברת הניירות הישנים והעבשים האלה – צריך לדעת שההיסטוריה שלנו בעצם קבורה בהם ולעולם אינם מתיישנים או הופכים למיותרים. אם כולם היו מבינים את זה לא היינו מוצאים בפחי אשפה או מתגוללים ברחובות את פרטי ההיסטוריה. אם כל זה מובן – אני יכולה לעבור לתודות שאני מרגישה כלפי כל העושים במלאכה החל באחראי-העל היושבים בראש המועצה שנענו לבקשותיי והחליטו, המשך בשכניי הטובים ובעיקר העובדים שעשו את העבודה בצורה מקצועית ונעימה שאני רק יכולה להצטער שהמשימה הושלמה. אז תודה גדולה לכולם."

 

ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר, אמר במהלך הארוע: "מן הראוי שלמועצה ולעמק עם היסטוריה ומורשת כל כך מפוארת, יהיה ארכיון ראוי ומשכן נוח לאוצרות הארכיונים הקיימים פה, תודה לכל העושים במלאכה ולאסתר – המשך ניהול הארכיון ביד רמה".

עבור לתוכן העמוד