זיכרון בסלון

11/04/2018 עודכן בתאריך

ביישובי העמק מתקיים זו השנה השלישית המיזם החברתי, "זיכרון בסלון".  

המיזם התחיל בסלון אחד בו התאספו כמה חברים בשנת 2010, ועברו ביחד ערב חווייתי יוצא דופן. עורי סביר מתמרת פנתה למחלקת צעירים במועצה לפני כשלוש שנים ומאז מובילה את המיזם החברתי ביישובי המועצה יחד עם מלגאי קרן גרוס ותושבים. 

 

"זיכרון בסלון" מאפשר לציין את יום השואה והגבורה בדרך יותר אינטימית ומשמעותית בין משפחה וחברים. השנה התקיימו כ-20 ערבי "זיכרון בסלון" בישובים. 

 

בתל עדשים התארחו שורדת שואה מוותיקי המושב, חווה מרגולין וביתה שלומית מרגולין תמיר. חווה לא סיפרה את סיפורה מאז הגיעה לתל עדשים והסכימה להתראיין בפעם הראשונה בשנת 2004 לצורך הקראה בטקס על ידי מישהו אחר וללא נוכחותה בטקס. שלומית התחילה לשאוב פרטים מאמה ויצאה לשלוש מסעות בפולין בעקבות העבר של אמה, שהביאו להוצאת הספר "סרטים בשיער" המספר את קורותיה של אמה, כילדה בתקופת השואה בוורשה והמסע המרגש והמבלבל של שלומית בעקבות הלא נודע: "לפעמים אני שואלת את עצמי, אולי כל זה היה רק חלום רע? האם יתכן שאני עברתי את כל המסע הזה? האם יתכן שזה חלק מחיי?"

 

בעין דור, התקיים ערב מרגש עם ותיק הקיבוץ, גברי ליבנה, אשר בהשראתו נוצר הסרט "העדות".

 

בבלפוריה, נוה יחזקאלי סיפר באמצעות קטעי וידאו מעדותה של חנקה פביאן ז"ל (1911-2010), שנתנה לקרן שפילברג ויד ושם, את קורותיה במחנות המוות טרזינשטט, אושוויץ ומאוטהאוזן.

אייל בצר ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: "תושבים ובני נוער רבים לוקחים חלק במיזם ובטקס כשבתום מתן עדות, מתקיים דיון ועולות שאלות כגון איך משמרים את זיכרון השואה והגבורה ומסקנות מתקופה חשוכה זאת. חשוב מאוד לחבר גם את הדורות הבאים לנושא".

 

עבור לתוכן העמוד