כנס "מקום" ע"ש ריכרד קאופמן

16/04/2018 עודכן בתאריך

מאות מתושבי העמק ומהארץ התקבצו בסוף השבוע האחרון במועדון בכפר יהושע לכנס "מקום" ה-16. 

 

יום העיון שמתקיים לזכרו של ריכארד קאופמן, אדריכל ומתכנן ערים שתכנן עשרות ישובים, בהם כפר יהושע, נהלל ועוד ישובים רבים בעמק יזרעאל, עסק השנה בקשר בין יהדות לדמוקרטיה.

 

אסף ענברי הרצה על יהדות ודמוקרטיה בעידן הפוסט לאומי, עדינה בר שלום דיברה על הנאמר בתלמוד "מאן דשני עליך לא תעביד לחברך" ודר' רות קלדרון העלתה את הנושא מגילת העצמאות – האם חוק יסוד? ברי סחרוף שר עם הגיטרה בליווי נגנים, שסיימו את הכנס בהתרוממות רוח של הקהל. כבכל שנה, המשתתפים הגיעו בהתנדבות.

 

הצייר אלי שמיר מכפר יהושע יזם את ימי העיון לזכרו של קאופמן לפני 16 שנים. המועצה האזורית עמק יזרעאל, המכון לאמנות במכללת אורנים וכפר יהושע, שותפים לארגונו. את הכנס פתח אלי שמיר. אמיר פורת מזכיר כפר יהושע לשעבר הדגיש את היופי של הבריאה מול יופיו של מעשה היצירה של האדם. ראש המועצה אייל בצר, הדגיש את חשיבות הדיון בנושא "יהדות ודמוקרטיה" בתקופה הנוכחית. ראוי וחשוב להדגיש את ערכי החירות וזכויות האדם והקשר להיותנו במדינת היהודים. "פה, בעמק, הונח הבסיס לנס הקמת המדינה לאחר 2000 שנות גלות. הסבים והסבתות שלנו הגיעו הנה לפני יותר ממאה שנים, כשבמוחם הקודח היה הרעיון הדמיוני – בניית בית לאומי לעם היהודי. כמו בבסיסה העקרוני של היהדות - עקרון הצדק הטבעי - ההכרה בזכויות האדם מבטיחה את היותו בן חורין".

 

במסגרת יום העיון סיירו המשתתפים, שמספרם עולה מדי שנה, במתחם הפסיפס, בו הונצח פועלו של ריכארד קאופמן על ידי אלי שמיר ותושבי כפר יהושע ובגלריית בית חנקין.

עבור לתוכן העמוד