סקר מיפוי אויר קובע

איכות האויר באזור טובה ונתוני תחנות הניטור מהימנים
27/06/2018 עודכן בתאריך

סקר מיפוי אויר שביצעה חברת DHV במזרח העמק קובע: איכות האויר באזור טובה ונתוני תחנות הניטור מהימנים.

 

הסקר הוצג להנהלת המועצה, אגף איכות סביבה, נציגי יישובים ונציג המשרד להגנת הסביבה. תוצאות הסקר מלמדות כי איכות האויר במזרח העמק טובה, נתוני תחנות הניטור הפועלות בסביבה מהימנים. בחודש אוגוסט, צפוייה השלמת חיבור כל מפעלי אזור התעשייה אלון תבור לגז טבעי, מה שישפר עוד יותר את איכות האויר באזור. בימים אלה, מגייסת המועצה פקח תעשיות שיסייע למשרד להגנת הסביבה בפיקוח היום יומי באזור התעשייה וביתר חלקי העמק.

 

בחודשים האחרונים ביצעה המועצה האזורית עמק יזרעאל עבודה מעמיקה למיפוי איכות האויר במזרח העמק, באמצעות חברת הייעוץ הסביבתי DHV, מהמובילות בתחום בארץ. במסגרת זו נערך במשך כחודש וחצי ניטור למזהמים העיקריים הנפלטים משריפת דלקים, וכן ל-65 חומרים אורגניים נדיפים בעלי פוטנציאל ליצירת מטרדי ריח, שלגבי רובם אין תקינה בארץ או בעולם. הניטור התבצע ע"י קרון ייעודי ומתקדם שהוצב באחוזת ברק, בעין דור ובלב אזור התעשיה אלון תבור במשך כחודש וחצי. הנתונים נותחו באמצעות מודלים מתקדמים, ונבדקו ביחס לנתוני תחנות הניטור של חברת החשמל והמשרד להגנת הסביבה באזורינו (ראו כאן), דיגומים של המפעלים באזור התעשיה ובסביבותיו, ועוד.

 

להלן המסקנות העיקריות שהתקבלו מעבודת הניטור:

1. איכות האויר במזרח העמק טובה, וברוב המוחלט של המדדים נמצאת הרחק מתחת לתקנים המחייבים.

2. תחנות המדידה באזורינו מהימנות; התקבל מתאם גבוה בין מדידות התחנות לבין תוצאות קרון הניטור.

3. מעבר מפעלים לשימוש בגז טבעי במקום דלקים נוזליים (מזוט, סולר) צפוי לשפר את איכות האויר במידה משמעותית, בעיקר גופרית דו-חמצנית (שכאמור נמצאת כבר היום מתחת לתקן). חיבור המפעלים נמצא בשלב מתקדם, והשלמתו צפויה לאוגוסט.

4. בשבועות הקרובים ייקלט במועצה פקח תעשיות, שיכיר את השטח מקרוב ויסיע למשרד להגנת הסביבה בפיקוח היום-יומי. המועצה נמצאת בשלבים אחרונים של איוש המשרה.

5. ניטור מפגעי ריח – קיימים דיווחים מועטים יחסית, על מפגעי ריח. לשם שיפור הניטור של מפגעים אלו, התושבים מתבקשים לדווח על כל אירוע ריח למוקד המועצה בכדי שהפנייה תירשם ותתוחקר.

 

במועצה ברכו השבוע על נתוני הסקר ואמרו: "הנתונים חשובים ומעודדים מאוד, נשתמש בתוצאות כדי להמשיך ולשפר את איכות האויר ולוודא שכל המפעלים בתחומינו פועלים על פי חוק ועל פי התקינה".

 

תוצאות הסקר יוצגו ביום ראשון ה-08 ליולי, בשעה 20:30 במועדון לחבר באחוזת ברק במסגרת מפגש שיתוף ציבור.

 

אנו ממליצים לכם לעיין בדו"ח לפני המפגש (ראו כאן), ולהעביר שאלות במידה ויש כאלו אל יערה בן-נחום, yaarab@eyz.org.il

 

 

עבור לתוכן העמוד