המועצה הידידותית ביותר לעסקים קטנים ובינוניים

11/07/2018 עודכן בתאריך

מדד הרשויות המקומיות של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה דירג וקבע: עמק יזרעאל היא המועצה הידידותית ביותר לעסקים קטנים ובינוניים לרשויות מקומיות עד 50 אלף תושבים. על פי נתוני המועצה האזורית עמק יזרעאל – כ 66.7 מהרכש המועצתי, מספקים מקומיים ועסקים קטנים.

 

במסגרת מגמה רב שנתית של קידום רכש מקומי ועסקים קטנים, סיכמו השבוע במועצה ובעמותת מעברים בעמק את נתוני השנים האחרונות, מהם עולה כי הרכש המועצתי מספקים מקומיים הולך ועולה מדי שנה ובשנת 2017, עלה לסך של 66.7%. המשמעות – מרבית הרכש המועצתי מתבצע מספקים מקומיים ועסקים מקומיים.

 

עוד התבשרה המועצה השבוע כי הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, פרסמה השבוע את מדד doing business במסגרתו דורגו 50 רשויות מקומיות בישראל. הסוכנות עורכת את מדד הרשויות המקומיות זו השנה השלישית ומטרתו לשמש כלי עבודה עבור הרשות המקומית, שכן הוא מאפשר לכל רשות להשוות את ביצועיה לרשויות אחרות במגוון פרמטרים אחידים הנמדדים באופן אובייקטיבי, וכן לנתח את ביצועיה ביחס לעצמה ואת הביצועים של המחלקות והאגפים השונים תחת סמכותה.

המדד מתעדכן אחת לשנה ומשקלל שלושה דירוגים שונים בכל רשות. הדירוגים המרכיבים את המדד הם:

  1. נגישות המידע- דירוג של איכות, היקף המידע לעסקים וקלות השימוש באתר האינטרנט של הרשות.
  2. מדד "סבסוד ארנונה" - המדד נבנה באמצעות השוואה של הארנונה העסקית מול ארנונת המגורים וממוצע הארנונה העסקית ביחס ל-50 הרשויות המשתתפות במדד.
  3. שביעות רצון של העסקים - שביעות הרצון מהרשות נבדקה באמצעות סקר בקרב עסקים מקומיים שבחן היבטים שונים של התנהלות הרשות המקומית.

כל אחד מהפרמטרים שהוצגו לעיל דורגו בנפרד, כך שלכל רשות יש שלושה דירוגים נפרדים עבור שביעות הרצון, נגישות המידע וסבסוד הארנונה. על סמך שלושת הדירוגים נבנה דירוג סופי אשר בו כל אחד משלושת הדירוגים קיבל משקל לפי חשיבותו ואיכות הנתונים שנאספו בגינו, באופן הבא: דירוג סקר שביעות רצון- 63%, דירוג מדד סבסוד ארנונה- 30%, דירוג תוצאות בדיקת נגישות המידע של אתרי האינטרנט 7%.

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "מדד הרשויות המקומיות של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה נועד לעודד רשויות מקומיות להקל על עסקים קטנים ובינוניים במועד פתיחת העסק וכל בהתנהלות השוטפת מול הרשויות. העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי. הם אחראים לכ-50% מהתוצר העסקי ולכ-60% מהמועסקים במשק. פיתוח העסקים הקטנים הוא אינטרס ציבורי של כולנו. לאחרונה קידמנו את חוק הפנסיה לעצמאים שנכנס לתוקף בתחילת השנה, הורדנו מסים, עשינו רפורמה בבנקאות וכן הקמנו קרנות מימון לעסקים קטנים ובינוניים. משרדי יפעל כדי שלא תעבור חקיקה שתכביד על העסקים, אלא להיפך שתסייע להם להתפתח ולצמוח"

 

המדד מחולק לשלוש קבוצות על פי גודל הרשות (מספר התושבים) וזאת על מנת לשמור על השוואה מדויקת והוגנת, שכן רשות מקומית של עד 50 אלף תושבים, אינה דומה לרשות מקומית של למעלה מ-150 תושבים.

 

במועצה קיבלו את הנתונים בשביעות רצון רבה ואמרו השבוע: "אנו ממשיכים במאמצים להעניק לבעלי עסקים באזור שירות מצויין וכן לצרוך שירותים מעסקים באזור בכדי לקדם ולהפריח את הכלכלה המקומית והאזורית".

עבור לתוכן העמוד