חנוכת כביש 77 לצד הפגנת תושבים רחבה

נגד הקמת שדה תעופה משלים בעמק יזרעאל
8/01/2019 עודכן בתאריך

ביום שישי בבוקר תפתח לתנועה מלאה הזרוע המזרחית של כביש 6, שתאפשר לנהגים נסיעה רצופה לאורך 266 קילומטרים,מצומת עמיעד שבצפון ועד לערד. שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, חנך השבוע את כביש 77 החדש בין יקנעם לצומת ישי, שבעמק יזרעאל, המתחבר מדרום לכביש 6 ומצפון למחלף המוביל , ויוצר נסיעה רצופה ללא רמזורים מהצפון לדרום. כביש 77 החדש בוצע על ידי משרד התחבורה, באמצעות חברת נתיבי ישראל, בהשקעה של יותר ממיליארד שקלים.

 

הפרויקט כולל הקמת חמישה מחלפים חדשים, שביטלו צמתים מרומזרים בטורעאן, בית רימון, ציפורית, הושעיה, רמת ישי, אלונים, השומרים ושדה יעקב. ביטול הצמתים המרומזרים יאפשר תנועה מיקנעם לכיוון קרית שמונה והפוך, ללא הפסקה . הכביש הישן ימשיך לשמש את התושבים המקומיים ולצידו יסללו שבילי אופניים.

  

השר כץ ציין כי כביש 77 החדש יקל על הפקקים באזור עמק יזרעאל ויקנעם ויאפשר נסיעה ישירה ומהירה מהדרום לצפון, ללא רמזורים. הכביש החדש ישפר משמעותית את בטיחות משתמשי הדרך, לצד שמירה על נגישות מהירה ליישובים, מקומות תעסוקה ובסיסי צה"ל הנמצאים על התוואי . מדובר בפרויקט ראשון מסוגו, שבו מבוצע מיזם תשתית תחבורה "ירוק", הכולל שימוש חוזר בכל החומרים, שבילי אופניים, מעברים לבעלי חיים ועוד.

  

בטקס השתתפו גם מנכ"ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ, יו"ר דירקטוריון, עודד שמיר, ראשי ערים ומועצות אזוריות שלאורך התוואי.

 

מחוץ לאוהל בו התקיים הטקס, התאספו תושבי העמק והאזור שהפגינו נגד הכוונה להקים בעמק שדה תעופה משלים לנתב"ג בעמק. המפגינים עמדו בגשם השוטף, אוחזים שלטים ומבוססים בבוץ. גם ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, שוחח עם השר והביע בפניו שוב את ההתנגדות האזורית, אליה חברו ראשי רשויות מדרום וממרכז הארץ, להקמת השדה המשלים בנבטים ולא בעמק יזרעאל. השר כץ אמר שמשרד התחבורה תמך באופציית נבטים וכעת, ראש הממשלה המשמש גם כשר הבטחון, בוחן את הסוגייה, ובמידה ויאשר את חלופת נבטים, ניתן יהיה להקים שם את השדה המשלים. אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: "אמרתי לשר התחבורה שמעל ל 1000 מפגינים ממתינים מחוץ לאוהל ההתכנסות ומייצגים את כל תושבי העמק. השר חזר ואמר לי שהוא תומך בחלופת נבטים".

 

נאומו של השר כץ בעת חנוכת הכביש

 

עבור לתוכן העמוד