נפתחה תערוכת 'מעשייה מקומית'

10/03/2019 עודכן בתאריך

'מעשייה מקומית' הינו מיצב תלוי מקום שנרקם מתוך חקר שערכה האמנית דבורה מורג בבית חנקין בכפר יהושע, המשכו בניסויים שערכה בסטודיו שלה בקרית המלאכה בתל-אביב וסיומו בהצבה שבנתה בגלריה לאמנות בבית חנקין. התערוכה קושרת בין המקום לבין עולמה הפנימי העשיר של האמנית.

 

המיצב מורכב משני מופעים עיקריים; קונסטרוקציה ארכיטקטונית התלויה מהתקרה ועשויה משקי יוטה ואוסף של אובייקטים היברידיים, המונחים על מדפים מוארים ובתוך קופסאות אור.

 

שקי היוטה טעוני משמעויות חברתיות, אישיות ופוליטיות, בעיני האמנית. בשיחה עמה היא מסבירה: "שק היוטה הוא מאד ישראלי בעיניי, ומאוד הישרדותי במהותו. לבוש השק מבטא אבל ביהדות ובתודעה הישראלית שקי יוטה מלאים בחול מייצגים מלחמה. יש בצבע השקים וביובש שלהם משהו מן הנוף הישראלי והצחיחות המדברית.

בשקי היוטה גלומים עמל ועבודת פועלים, ויש להם כמובן היסטוריה ארוכה בכפר יהושע; שימשו להובלה, נלבשו כמעילי גשם ושנים רבות עוד הונחו על מפתני הדלתות, לניגוב המגפיים בחורף."

 

ה'קתדרלה' שבנתה מורג משקי היוטה בגלריה, מתקשרת גם למונומנטים הניצבים בשדרה המרכזית בכפר יהושע; מגדל המים, בית העם, האנדרטה לנופלי תש"ח ופסיפס לזכר ריכרד קאופמן. אלה מבטאים את רוח החלוצים שניסו לעצב יהודי חדש - עובד אדמה בעל ידע ואיש תרבות.

 

בשפה הייחודית לה, בראה מורג מרחב דמיוני, הנראה כאתר פולחני עתיק או כמעבדת ניסויים פנטסטית של אלכימאי. בעבודה עצמה משולבים חומרים ושיטות מעולם האלכימיה, הארכיטקטורה והאמנות גם יחד; תקרת קשתות דמוית נברשות בארוקיות, יצורי כלאיים המורכבים משברי כלים חקלאיים, שלדים ממוזיאון הטבע וכלים ממעבדות הכימיה והביולוגיה שהיו בו בעבר. ברקע נשמעים קולותיהם של ותיקי המושב, המוסרים גרסאות סותרות אודות המיתוס הטראגי של הנשר המקומי.

 

כל אלה חוברו יחד ל'מעשייה מקומית' שהיא פנטזיה של זיכרונות מעולמות אבודים.

 

אוצרות התערוכה; נטע הבר ואילת הרצוולף, קרדיט צילומים: ענת חרמוני.

עבור לתוכן העמוד