לראשונה במועצה - שיתוף ציבור כאמצעי לקבלת החלטות

שימוש במערכת שיתוף ציבור חדשנית, המשלבת באמצעים טכנולוגיים בין חכמת ההמון לבינה מלאכותית כמסייע בהכרעה בסוגיית התיירות בעמק
8/07/2019 עודכן בתאריך

לראשונה במועצה, נעשה שימוש במערכת שיתוף ציבור חדשנית של חברת 'תובנות', המשלבת באמצעים טכנולוגיים בין חכמת ההמון לבינה מלאכותית, כדי להכריע בסוגיית התיירות בעמק.

 

המועצה החליטה השנה, כאחד מיעדיה האסטרטגיים, להיעזר בחוכמת ההמונים ובשיתוף ציבור כדרך קבע, בנוגע לקבלת החלטות מהותיות במרחב המועצתי. היא החלה לעשות זאת בסיוע חברת 'תובנות' אשר הפכה לאחת הפלטפורמות המובילות בעולם לניהול תהליכי קבלת החלטות משתפים. מדובר בטכנולוגיה חדשנית, המשלבת בין חכמת ההמון לבינה מלאכותית ומאפשרת לקבל שורות תחתונות מדיון רחב בצורה מהירה.

 

בעזרת חברת 'תובנות' המאפשרת לארגונים לאסוף, לנתח ולהגיב למשוב, רצתה המועצה להיוועץ בתושבים בנוגע לסוגיית התיירות בעמק. הטכנולוגיה של 'תובנות' מסייעת למקבלי החלטות לנהל את התהליך כולו כשבבסיס הטכנולוגיה עומדת היכולת לנתח טקסט פתוח ולייצר תובנות מעשיות מתשובות רבות. הדבר מתאפשר באמצעות שילוב של בינה מלאכותית (AI) ובינה אנושית (HI) . בסוף התהליך נשלח משוב אישי לכל משתתף המעדכן אותו על השפעתו האישית וכיצד סייע לתהליך.


בשנים האחרונות, ישראל נחשבת ליעד תיירותי אטרקטיבי וקיימת עליה ניכרת בתיירות הפנים ובתיירות הנכנסת. עמק יזרעאל מתמודד עם אתגר משמעותי של מיצובו כמותג תיירותי בתודעת הציבור הכללי ובקרב סוכני תיירות. 

התובנות שהתקבלו מהתושבים מסייעים למועצה להגדיר מדיניות נכונה ומתאימה יותר לעמק, לתושבים ולתיירנים. שיתוף הציבור בכלים דיגיטליים מתקדמים מביא להטמעת שירותים מותאמים למגוון תחומי הפעילות המוניציפלית. למשל, כמה מהתוצרים המפתיעים שעלו בתהליך היו העלאת פוטנציאל תחום הצפרות, הקמת חניוני קמפינג ליליים ויצירת מסלולי תיירות מבוססי רעיון (תיירות קונספט בנושאים כגון: חקלאות, התיישבות, היסטוריה, קולינריה וכו'), דברים אשר עד כה לא באו לידי ביטוי בתיירות בעמק.

 

בימים אלה, נבנית מחלקת התיירות במועצה. התובנות שעלו מצד התושבים ישמשו כאבני דרך לפעילות המחלקה בשנים הקרובות.

לתהליך שיתוף הציבור בנושא התיירות קדם תהליך דומה שבחן את קידום הספורט בעמק. גם בתהליך זה עלו תובנות מעניינות כמו: ספורט עממי כגורם מחבר בין קהילות המועצה, יצירת סביבה מעודדת פעילות, שילוב של פעילויות ספורט במערכת החינוך, תשתיות מתאימות ושילוב בעלי מוגבלויות בפעילויות הספורט.

 

רן רייז, מנכ"ל תובנות: "המועצה מבינה כי יתרון הגודל והחיבור בין היישובים הוא לא רק בשיפור מתן השירותים אלא גם ביכולת להבין טוב יותר איך לפעול. הבחירה של המועצה לגבש את התכניות האסטרטגיות שלה יחד עם התושבים בתחומים השונים, מאפשרת לה לרתום ולחבר את כל השחקנים בתחום ובעיקר לבנות תכניות טובות יותר לתושביה ואנחנו שמחים להיות חלק מכך."

דליה אייל, מ"מ וסגנית ראש המועצה: "תכנון טוב מתחיל מהגדרת התוצאות. רצינו לבדוק מול התושבים אילו כיווני פיתוח תיירותי יש לקדם בעמק על בסיס היכרותם עם האזור ולהסתייע בהם להגדרת מטרות. רצינו לשמוע מה יש להם לומר בנושא ואת רחשי ליבם. תודה לכל התושבים שהקדישו מזמנם ולקחו חלק בתהליך."

עבור לתוכן העמוד