מסע 'דרך ארץ' זו השנה ה-13

27/08/2019 עודכן בתאריך

כ- 100 בוגרי שכבת י"א מיישובי המועצה, השתתפו במסע 'דרך ארץ' שהתקיים בסוף השבוע החולף.

 

מסע 'דרך ארץ' הנו מסע לזכר חמשת בני העמק שנפלו במלחמת לבנון השנייה: סמ"ר יונתן הדסי, סמ"ר אורן ליפשיץ, סרן גלעד שטוקלמן, סמ"ר יניב טמרסון וסרן צור זרחי.

 

המסע הערכי החל כיוזמה של חברי הנופלים, לפני כ- 13 שנים, במטרה להנציח את חבריהם בדרך חיה, ליצור שיח בגובה העיניים בין המדריכים לבין הנערים שמתחילים את שנת התיכון האחרונה שלהם, לדבר איתם על בחירות אפשריות ליום שאחרי בית הספר ועוד.

 

צוות המדריכים השנה הורכב ברובו מחניכי המסעות בשנים קודמות, עובדה אשר נתנה תחושה של סגירת מעגל מרגשת עבור כולם, זו ההמשכיות עליה חלמו מייסדי הפרויקט.

הצוות כלל 24 מדריכים: חיילים וחיילות בסדיר או בקבע, משוחררים צעירים, סטודנטים, ו-12 אנשי מנהלה: בוגרי י"ב, בוגרי מכינות, שנת שירות, חיילים וצעירים - כולם בהתנדבות.

 

קדם למסע תהליך ארוך, שהתחיל כבר בחודש מרץ; איתור מדריכים, צוות מנהלה, פגישה של נציגי המדריכים בבתי הספר, קיום ישיבות תוכן, טיול ההכנה, פגישות מדריכים ביישובים עם החניכים, ועוד ימים רבים של הכנות.

היום הראשון למסע מוקדש להכרות עם הנופלים ועם גבול הצפון, בערב מתקיים טקס מרגש בהשתתפות המשפחות השכולות וראש המועצה. היום השני עוסק בחיזוק הקשר ותחושת המחויבות למדינת ישראל והיום השלישי עוסק בעידוד הנוער לעשייה חברתית, ציבורית, קהילתית ועוד.

 

שלושת ימי המסע הפיזי הם תהליך שלם אל מסע פנימי, המביא את החניכים והמדריכים להתמודדות עם דיונים בנושאים שונים ומגוונים. 

 

עמר לפידות מתמרת, הוביל את המסע השנה. עמר היה חניך ב'דרך ארץ' בשנת 2009 ומדריך כבר 4 שנים, משנת 2016.

לפידות: "זו זכות ענקית להוביל את מסע דרך ארץ 2019. בכל שנה ב-4 השנים האחרונות, מגיע הרגע שאני צריך להסביר מדוע אני משריין 3 ימי היעדרות מעבודתי. השנה זה אפילו היה קשה במיוחד. מבחינתי, זה עניין של מורשת. במלחמת לבנון השנייה נפלו 5 אחינו, בני העמק, בנופלם ציוו לנו את מורשתם. מורשת של מסירות והקרבה. מורשת של אהבת החיים, האמונה באדם. לדעת ולהאמין שהמשימה החשובה מכל היא להגן על היקרים לנו, לאהוב אותם ולעשות הכל למענם. אנחנו (המדריכים והמנהלה) נושאי הלפיד, חובתנו להמשיך ולהעביר אותו הלאה, לא לתת לו לדעוך.

אשתמש במטאפורה מעולם התעופה, במטוס או מסוק המוטס על ידי 2 טייסים, יש לכל אחד מהטייסים הגאים מלאים לשליטה מוחלטת במטוס / מסוק אך בכל זאת בכל רגע נתון. 

האחריות על השליטה במטוס נכונה לטייס אחד בלבד. ניתן להעביר את האחריות הזו באמירת "אתה לוקח". ובכן, במטוס שהוא החברה הישראלית כולנו טייסים ולכל אחד מאיתנו יכולת מלאה לנווט ולנתב את סביבתנו למקום הנכון.

כאן, במסע דרך ארץ ננסה ביחד לפתח את הכלים, לנווט ולהבין מהו היעד בו אנחנו חושקים. ובסוף המסע, נעביר לכם החניכים את האחריות המלאה לעשות זאת כראות עינכם כשמאחורינו אותה מורשת מפוארת. אתם דור מוכן וראוי ועכשיו אתם לוקחים!"

 

מורן ניר: "זו השנה ה- 13 בה ניתנה לי הזכות להיות חלק מפרויקט 'דרך ארץ', כל שנה מרגש מחדש לחוות את העוצמה, להיות לעזר למוביל, לצוות המדריכים ולמנהלה. לראות ולשמוע את בוגרי העמק מעורבים ותורמים לחברה, שואפים לשירות משמעותי ומקיימים את האמרה 'ואהבת לרעך כמוך'. כשתחזרו תבינו! כמילות הסלוגן של 'דרך ארץ' האומרות הכל.

 

אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, נכח בטקס וברך את המשתתפים במסע: "זו השנה ה-13 שאנו מציינים את זכר הבנים במסע החינוכי והחשוב "דרך ארץ". המספר 13 הוא מספר בעל חשיבות רבה בתרבות בכלל וביהדות בפרט. בגיל 13 כל נער יהודי עובר לשלב הבגרות בחייו, בו עליו לקחת אחריות על מעשיו ובחירת מקומו וערכיו בחברה בה הוא חי.

גם "דרך ארץ", בר המצווה, תופס מקום נכבד בחיי הקהילות של עמק יזרעאל ובחיי הנערות והנערים הבוחרים להיות חלק ממורשתן וערכיהן בבואם למסע.

ערכי ההתנדבות, האחריות והחברות, הם חלק מהמורשת והאופי של הבנים שנפלו, ובהם גם דנים ב"דרך ארץ". מסע שכשמו כן הוא – לימוד והתנסות בדרכי הארץ שעליה הגנו בגופם ובחייהם; ו"דרך ארץ" מכבדת שעלינו ליישם כדי לשפר את החברה בה אנו חיים, וליצור עתיד טוב יותר לכם – בני הנוער - ולכולנו."

 

 

עבור לתוכן העמוד