עונת החפירות 2019 בתל שמרון

סיכום העונה
3/09/2019 עודכן בתאריך

בעונת החפירות 2019 התבצעו בתל שמרון חפירות בארבעה מתחמים נפרדים ברחבי האתר הגדול, ששטחו כ-200 דונם.

בכל מתחם נחשפות שכבות שונות מתוך ההיסטוריה העשירה של עיר עתיקה זו;

 

בפינה הדרום-מערבית של העיר נחשפו בתים מתקופת הברונזה התיכונה – המחצית הראשונה של האלף השני לפני הספירה.

בתים אלו הציגו עדויות לתעשיית מלאכת-יד שהתקיימה באותה עת, דוגמת צורפות, וסיפקו הוכחות לכך שהתושבים בחלק זה של העיר ניצלו את השדות הסמוכים לחקלאות ולגידול בקר.

הבתים היו קטני-מידות, ובהם קירות דקים, אשר בקושי נשאו קומת מגורים שניה.

 

בשטח זה, נמצאו גם עדויות לכך שהתושבים היו מודעים להימצאות מצע עבה של חימר טבעי, ממש מתחת לבתיהם. במספר מקומות ,הם חפרו בורות עמוקים בתוך שכבת החימר הבזלתי, במטרה לנצל את החומר למטרותיהם; ייצור כלי קרמיקה, הכנת לבני בוץ ועוד. עם הזמן, האפר הרב בבתים שבהם התגוררו אנשים, הצטבר ונערם ולכד בתוכו כלי חרס, עצמות וזרעים שונים. ממצאים זעירים אלו מסייעים לנו להבין (באמצעות בדיקת רדיו-קרבון/פחמן 14) איך ומתי חיו תושבים אלו במקום.

 

בקצה המזרחי של תל שמרון, שבו נמצאת פסגתו, בוצעו שתי חפירות בשטח האקרופוליס של העיר, במטרה להבין את הרובע המורכב והציבורי מאד, של העיר. שטח זה היה נתון תחת איום רב ביותר, בשל ההתפתחות המודרנית. זאת, בעיקר עקב רמיסתו על ידי רכבי-שטח בשנים האחרונות וכן, עקב שתילת עצים במאה האחרונה, אשר שורשיהם חדרו עמוק לתוך השרידים הארכיאולוגיים. אחרי שבעיות אלה טופלו על ידי חסימת הכניסה לרכב וכריתת עצים מעל האקרופוליס, נפסק ההרס במקום והתחזקו העדויות לכך ששמרון הייתה עיר-מדינה, רבת-עוצמה.

בפסגת האתר, בניין ענק עם אבני-בסיס, התומכות במה שהיה מבנה רב-קומתי מתקופת הברונזה התיכונה. מעט למטה משם, במדרון, נמצאו קירות גדולים העשויים מלבני-בוץ, הניצבים במקביל לקו-המצוק, שהיו חלק  מביצורים משמעותיים. לידם נמצאו כלי חרס, בני אותה תקופה של החרסים שנמצאו בתחתית המדרון, אך מגוון  הצורות האומנותיות שלהם היה שונה לחלוטין, ותאמה את מעמדם של תושבי אזור זה.

 

תל שמרון מציע הזדמנות נהדרת ללמוד על המבנה החברתי של עיר מתקופת הברונזה התיכונה.

 

המתחם השלישי שנחפר, נמצא מחוץ לתחום הפארק הלאומי אך צמוד אליו. כאן המשכנו בעונה זו למצוא חומרים מהתקופות הפרסית וההלניסטית (המאה הרביעית עד השנייה לפני הספירה). תקופה זו, שבה היה תל שמרון ישוב חקלאי, בתווך שבין האימפריה הפרסית לאימפריה ההלניסטית הגדולות, היתה תקופה מעניינת. נמצא מטמון של מטבעות, מזמנו של אנטיוכוס השלישי, המעיד על הרגע שבו האתר עבר משליטת הפטולמאיים (המצרים) לשליטת הסלווקיים (הסוריים) בזמן הקרבות שבין האימפריות היווניות הגדולות. כמו כן, מצאנו עדות לנטישת המחצית המערבית של העיר, בעקבות כיבושיהם של המכבים.

 

במתחם הרביעי, שנמצא במרכז העיר, נחשפו בתים נוספים מהתקופה הרומית הקדומה, הזמן שבו מדברים החכמים על קהילה יהודית בשמרון. בשכונה זו מצאנו בית נוסף לזה הראשון שנמצא בחפירה ב-2017. בית זה מאופיין בחלון-קיר – מבנה שיועד לאפשר מעבר אור ואוויר בין החדרים בגליל הרומי (הוא קרוי לעתים "קיר-כורזים" על שם דוגמא שמורה היטב שנחשפה בגן לאומי כורזים). במתחם זה אנו מרחיבים בהדרגה את הבנתנו על אודות הכפר הרומאי, ששכן פה.

 

כל אחד מהשטחים שנחפרו הרחיב את ידיעותינו על העיר כולה. בכל מתחם התגלו ממצאים יוצאי דופן, וכל אחד מהם, אנו מקווים, שיתרום להבנת ההיסטוריה העשירה של עמק יזרעאל והגליל התחתון.

 

ביום חמישי, 24.10.19 בשעה 18:00 במרכז הקהילתי תמרת, תתקיים הרצאת סיכום העונה מפי ראשי המשלחת, שיגיעו ארצה מחו"ל. 

יש לאשר הגעה בהודעה אצל עמיר מורן  052-4287818.

 

 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד