פרויקטים באגף קהילה ורווחה המנצחים ביזרע-ראלי חוגגים יובל בקיבוץ הסוללים נוער מתנדב בהושעיה סטודנטים ב"מכללת ותיקים"
  קהילה רווחה ויישובים
  דלג על קהילה רווחה ויישובים

  קהילה רווחה ויישובים

  ת.ד. 90000, עפולה 1812003

  בית המועצה ליד קיבוץ מזרע 

  למפה ב- waze לחץ כאן

  טלפון: 04-6520111

  פקס: 04-6520000

  מוקד 24/7: 04-6520100

  שעות פעילות: 7:30-16:000

  מקדמים קיום משותף

  9 ראשי רשויות יהודים וערבים באזור נצרת-עמק יזרעאל יקדמו אשכול רשויות ואזורי תעשייה משותפים
  26/01/2016 עודכן בתאריך

  ראשי רשויות ונציגים בכירים של תשעה יישובים יהודים וערבים באזור נצרת ועמק יזרעאל התכנסו השבוע למפגש מיוחד במועצה האזורית עמק יזרעאל כדי להשיק שורה של שיתופי פעולה אסטרטגיים אזוריים עליהם דנו בשנים האחרונות בסיוע עמותת סיכוי. בין הנוכחים במפגש היו אייל בצר ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, ראש עיריית עפולה יצחק מירון, אחמד זועבי ראש מועצה אזורית בוסתאן אל מרג', עבד אל סלאם דראושה ראש מועצת אכסאל, זוהיר יוספיה ראש מועצת דבוריה, יוסי דולה ראש מועצת כפר תבור ואורי אילן מנהל מחוז צפון במשרד הפנים, לצד מנכ"לים ובעלי תפקידים בכירים. את פורום הרשויות השכנות הקימה וליוותה בשנים האחרונות עמותת סיכוי, ארגון חברתי המקדם שותפות יהודית-ערבית, במטרה לעודד שיתופי פעולה בין הרשויות השכנות שבעבר מיעטו לפעול יחד, למרות שיש להם אינטרסים אזוריים משותפים רבים. לאחר תקופה ארוכה של מגעים ודיונים, הרשויות השונות ימשיכו לפעול כעת באופן עצמאי ובתמיכת משרד הפנים, ויקדמו יחד יוזמות אסטרטגיות בתחומים מגוונים, בהם ממשל ותכנון, תעסוקה ותעשייה, ספורט ותיירות ועוד.

   

  בפתיחת המפגש דיברו ראשי הרשויות על החשיבות האסטרטגית והפוליטית של ביצוע יוזמות משותפות בתחומים שונים. אייל בצר, ראש מוא"ז עמק יזרעאל, שאירח את המפגש, אמר "כולנו רוצים לחיות כאן ביחד ושותפות יהודית-ערבית היא חלק מהיום-יום שלנו. בורכנו לחיות באזור בו שני עמים ותרבויות חולקים מולדת משותפת. זאת ברכה וצריך לנצל את זה ולממש את הפוטנציאל שיש כאן. דווקא בתקופה הזאת שבתקשורת בעיקר שומעים את הקיצוניים, חשוב שהרוב הדומם שרוצה לחיות יחד יעשה את זה וקולו יישמע". ראש מועצת אכסאל, עבד אל סלאם דראושה, אמר: "יש כאן ראשי רשויות יהודים וערבים שרציניים מאוד בכוונה שלהם לשתף פעולה ולעבוד יחד וכבר מתחילים לראות תוצאות בשטח. החסם האמיתי הוא ברמה הארצית ולא אצל המנהיגים כאן באזור". ראש העיר עפולה יצחק מירון אמר "אסור לשכוח מה המטרה המשותפת שלנו. ביחד נהיה מסה קריטית משמעותית ואם נוכל להתאחד נוציא לפעול פרויקטים חשובים שיועילו לכל תושבי האזור. רשויות חזקות במרכז עושות את זה לבד, אבל בפריפריה אנחנו צריכים להתאחד ולשתף פעולה. אם נצליח לקדם גם קיום משותף של יהודים וערבים אז רק הרווחנו". ראשי הרשויות הערביות שיבחו את שיתוף הפעולה עם מוא"ז עמק יזרעאל. זוהיר יוסף ראש מועצת דבוריה אמר: "חשוב מאוד שהתושבים ידעו על שיתוף הפעולה בין הרשויות היהודיות לערביות. התושבים רואים קודם כל את המעשים וחשוב שגם נדע לפעול ולעשות ביחד, לא רק לדבר".

   

  הנוכחים במפגש סקרו יחד עם צוות עמותת סיכוי את היוזמות אותן גיבשו יחד בפורום האזורי שפעל בשנים האחרונות באזור ואמרו כי הם מצפים לראות בקרוב את פירות הפעילות המשותפת. גולת הכותרת של שיתוף הפעולה המתמשך אמורה להיות הקמתו של אשכול רשויות אזורי שיאפשר לרשויות השונות לנהל יחד פרויקטים בתחומים שונים הרלוונטיים לכולם כגון סביבה, תעשייה ותעסוקה, תחבורה ועוד. נציגת משרד הפנים שנכחה במפגש דיווחה פורום ראשי הרשויות האזורי שהוקם על ידי סיכוי ממשיך להתכונן לקראת מיסוד אשכול רשויות ומקבל כעת ליווי ותקצוב של משרד הפנים. לדבריה, בצפון כבר פועלים כיום שלושה אשכולות אזוריים וקבוצת היישובים של נצרת-עמק יזרעאל צריכה לשאוף להפוך רשמית לאשכול הרביעי לאחר שיפורסם בקרוב קול קורא להקמת אשכול כזה על ידי משרד הפנים. במידה ויוקם אשכול זה, הוא יקבל תקציבים ממשלתיים מיוחדים לקידום פרויקטים משותפים באזור.

   

  אחת הבשורות העיקריות שיצאו מהמפגש הוא קידומו של אזור תעשייה משותף לאכסאל ולמועצה האזורית עמק יזרעאל, שאמור לצאת לפועל לאחר 13 שנה של מגעים ולחצים שלא נשאו פרי בעבר. בזכות העבודה המשותפת עם עמותת סיכוי בשנה האחרונה התרחשה פריצת דרך ומשרדי הממשלה והגורמים המתכננים נתנו את הסכמתם להרחבת אזור התעשייה הקיים באיכסאל כיום והקמת אזור משותף למועצה ולאיכסאל. לצד פריצת הדרך בתחום אזור התעשייה, פורום ראשי הרשויות כבר הניב יוזמות מצליחות בתחום הסביבה והתיירות, לרבות הקמת עמותת תיירות אזורית המפעילה סיורים משותפים ליהודים וערבים, ויש גם כוונה להקים מרכז ספורט אזורי ברמה שלא נראתה באזור זה.

   

  רונן סבג וחליל מרעי, שהובילו את פורום ראשי הרשויות בעמותת סיכוי, אמרו לאחר המפגש: "היום ראינו שוב שבאזור נצרת ועמק יזרעאל יש קבוצה של ראשי רשויות ומנהיגים מקומיים שמבינים את החשיבות הגדולה בשיתוף פעולה יהודי-ערבי למען כלל תושבי האזור. בזמן שמנהיגים אחרים עסוקים בהסתה וסכסכנות, כאן במרחב בו חיים יהודים וערבים יחד מבינים כי שותפות היא לא רק הכרח קיומי - אלא גם מטרה אפשרית שניתן להשיג אם מתאחדים ויודעים לשים אותה בראש סדר העדיפויות. יצאנו מהכנס הזה בתחושה חיובית מאוד שעוד נשמע על ההישגים המשותפים של הרשויות האלה, שיכולות להפוך למודל של שותפות יהודית-ערבית לרשויות בכל הארץ".

  עבור לתוכן העמוד